Probacyjny Turniej Piłkarski okiem młodego kuratora

Szanowni Czytelnicy!!!

Zgłasza się po dłuższej przerwie Wasz młody kurator, by wspomnieć turniej piłkarski w Lęborku, w ramach cyklu – Kurator po godzinach. Dziś Kurator po godzinach to I Międzynarodowy Probacyjny Turniej Piłkarski w Lęborku. Jeszcze podczas pobytu na dorocznym szkoleniu w Mielnie-Unieściu w dniach od 16 do 18 maja br., padła propozycja zorganizowania turnieju piłkarskiego wśród braci kuratorskiej, na szczeblu między okręgami sądowymi. A nawet po cichu, zamarzył się niektórym z nas międzynarodowy turniej piłkarski, wszak mamy podpisaną współpracę z kuratorami z Okręgu Sheffield w Anglii, ale o tym zupełna Cichosza. No i proszę, niech ktoś powie, że nie można?

Kuratorzy to takie ludki, mobilne i zaradne, że duże marzenia przekuwają w rzeczywistość. Nasze “chłopaki” z Sądu Rejonowego w Lęborku, na czele z Kierownikiem Zespołu Kuratorów Michałem Szykutem, zaprosili drużynę z Anglii, a także zwrócili się z apelem o pomoc do miejscowego samorządu. I tu lekkie “zdziwko”, Burmistrz Lęborka p. Witold Namyślak nie tylko postawił otworem miejski stadion i dołożył pomoc odpowiednich służb, zagwarantował kwaterunek przyjezdnym w jednej ze szkół, ale zmobilizował swoich pracowników do wystawienia samorządowej reprezentacji. W ślad za nim poszedł Starosta Powiatu Lęborskiego p. Ryszard Wenta, który przez cały turniej ofiarnie kibicował samorządowcom. W efekcie, na murawie boiska stanęły naprzeciw siebie w dniu 14 lipca 2007 roku, następujące drużyny:

1. Sądu Okręgowego w Słupsku.
2. Sądu Rejonowego w Lęborku.
3. Kuratorów z Sheffield (Anglia).
4. Samorządu Lęborka.
5. Komisariatu Policji w Łebie.
6. Straży Granicznej w Łebie.

Rozgrywki, uroczyście rozpoczęte o godzinie 10:00 słowami członka Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych Antoniego Zabłockiego – “…I Międzynarodowy…, uważam za otwarty…”, wywołały prawdziwy gejzer ambicji, woli walki, chęci zwycięstwa. Wszystkie drużyny wystąpiły w profesjonalnych strojach, z odpowiednimi emblematami, napisami, żeby nie było… to tamto…

Mecze w systemie “każdy z każdym”, gra 10 minut, zmiana, 5 minut przerwy, następna gra, odpoczynek. Emocji co nie miara, bowiem tych meczy “zrobiło się” aż 15. Przed godziną 16:00 odgwizdano ostatni mecz. Teraz tylko podsumowanie wyników, wypisanie dyplomów i już uroczystość wręczenia nagród w następujących kategoriach:

Puchary za zajęcia I, II i III miejsca,
Puchar dla “króla strzelców”,
Puchar dla “najlepszego bramkarza”,
Puchar dla “najsympatyczniejszej drużyny”.

Pierwsza drużyna – Samorządowców z Lęborka, oprócz pucharu za I miejsce, otrzymała okolicznościowe “złote medale”. Komisariat Policji w Łebie – II miejsce, Straż Graniczna w Łebie – III miejsce, Gospodarze – Sąd Rejonowy w Lęborku – IV miejsce, puchar najsympatyczniejszych, medale i V miejsce zgarnęli – Kuratorzy Angielscy i VI – honorowe miejsce przypadło reprezentantom Sądu Okręgowego w Słupsku – wszyscy otrzymali Dyplomy uznania. W imieniu nieobecnego Prezesa WSKS-u Piotra Burczyka (przebywał z oficjalną delegacją w USA), głównego organizatora tej przesympatycznej imprezy, przekazywałem serdeczny uścisk ręki, do tej czynności zaprosiłem Pana Starostę.

Wspomnę tylko, że po tych wysiłkach, zroszonych obficie potem, gospodarze zadbali o uzupełnienie ubytków – „…jadła i napitków ci u nas dostatek…” – rzekł Michaś Szykut zapraszając wszech do pieczonego prosięcia, kiełbas i steków. W kuluarach – nie ma przerwy, ustaliłem z burmistrzem Lęborka, że możemy liczyć na ustawiczną pomoc samorządu w organizacji takich imprez, które przyczyniają się do rozpowszechniania służb związanych z probacją, ale i promocji miasta na arenie międzynarodowej. Rozstaliśmy się z przeświadczeniem, że Międzynarodowy Turniej będzie cykliczny… o ile chęci, czasu, woli i czegoś tam jeszcze… (pieniędzy?), nie zabraknie. I ja tam byłem… kawę i… już nie pamiętam, co piłem… oczywiście żarty, co wspominał z pamiętnika młodego kuratora Wasz Antek Zabłocki.

Tymczasem do zobaczenia za rok, pozostawiając Was z krótką fotorelacją!!!

Dodaj komentarz