Kurator na urlopie i czas wypraw w nieznane

Sezon urlopowy nastał. Gdy piszę te słowa, żar leje się z nieba, trawa wysycha na wiór, a spóźnialscy kierowcy właśnie zeskrobują resztki zimowych opon z asfaltu. Niektórzy z nas byli, niektórzy są, a jeszcze inni dopiero będą wypoczywać na zasłużonym urlopie. Jeśli należysz do tych ostatnich, albo chcesz miło spędzić sierpniowy weekend, ta informacja jest dla Ciebie. Jako miłośnik potyczek, batalii i imprez plenerowych, żywcem wyjętych z annałów średniowiecza, nie byłbym sobą, gdybym nie polecił Wam uczestnictwa w Festynie historycznym Chwarszczany 2008.

W Chwarszczanach zlokalizowana była komandoria templariuszy, zaś pod koniec XIII wieku mieściła się w nich stolica wschodnioeuropejskiej prowincji wspomnianego zakonu, największego z rycerskich zakonów średniowiecza. Do dziś zachowała się imponująca wielkością zakonna kaplica, którą wpisano na listę stu najważniejszych zabytków architektury w Polsce. Chwarszczany 2008 to między innymi pokaz archeologii, w tym wykopaliska wewnątrz świątyni, warsztaty kultury średniowiecznej, wystawa poświęcona templariuszom, koncert muzyki dawnej, zaś głównym wydarzeniem będzie średniowieczny obóz rycerski, pokaz machin wojennych oraz konny turniej rycerski.

W imieniu Organizatorów zapraszam wszystkich kuratorów do gremialnego stawienia się na polach chwarszczańskich i odbycia podróży w przeszłość w dniach od 16 do 17 sierpnia A.D. 2008. Poczuj obecność templariuszy na piastowskiej ziemi. Dołącz do wyprawy, a jeśli wybierasz się na inną, napisz o swojej przygodzie i podziel się z innymi swoimi wrażeniami z podróży.

Dodaj komentarz