Dwa w jednym – czyli jubileusz i turniej w Lęborku

W sobotę, 9 lipca, na stadionie miejskim w Lęborku rozegrany został V Międzynarodowy Probacyjny Turniej Piłkarski. Dzień wcześniej w Lęborskim Centrum Kultury Fregata odbyło się uroczyste spotkanie z okazji dziesięciolecia uchwalenia przez Sejm RP ustawy o kuratorach sądowych.

Otwarcia konferencji dokonała pani Alicja Zajączkowska – wiceburmistrz Lęborka. O kulisach prac nad ustawą i jej znaczeniu dla środowiska mówił Andrzej Martuszewicz – przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów. Funkcjonowanie kurateli sądowej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem współpracy środowiska kuratorskiego z instytucjami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi w swych wystąpieniach przedstawili: Marcin Filipczak – starszy kurator zawodowy ZKSS w Sądzie Rejonowym Szczecin – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie; Wojciech Mroczkowski – prezes WSKS, kurator specjalista w Sądzie Okręgowym w Poznaniu; Tomasz Ruzik – starszy kurator zawodowy ZKSS w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie; Justyna Karolak – starszy kurator zawodowy ZKSS w Sądzie Rejonowym w Elblągu i Michał Szykut – kurator specjalista ZKSS w Sądzie Rejonowym w Lęborku. Bardzo emocjonalne i osobiste wystąpienie miał gość z Anglii Robert Cotterell – kierownik zespołu kuratorskiego w West Bar (okręg probacyjny South Yorkshire).
Na zakończenie dokonano losowania grup eliminacyjnych V Międzynarodowego Probacyjnego Turnieju Piłkarskiego Lębork’2011. Do grupy A, w której rozstawiony był ubiegłoroczny wicemistrz zmagań – Sąd Rejonowy w Lęborku dolosowano ekipy: Sądu Okręgowego Słupsk, Kuratorów SO Warszawa i ABPO Team (Wielka Brytania). W grupie B oprócz broniących tytułu zawodników z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie wystąpili: Kuratorzy SO Szczecin, Samorząd Lęborski i Kuratorzy SO Poznań.
Zmagania toczone były na dobrze przygotowanych boiskach w znakomitych warunkach pogodowych. Mecze w grupach zakończyły się następującymi rezultatami:

Grupa A
SR Lębork – SO Słupsk 1:0
Kuratorzy Warszawa – ABPO 2:0
SR Lębork – Kuratorzy Warszawa 1:2
SO Słupsk – ABPO 3:1
SR Lębork – ABPO 5:1
SO Słupsk – Kuratorzy Warszawa 0:1

Grupa B
OISW Koszalin – Kuratorzy Szczecin 1:0
Samorząd Lęborski – Kuratorzy Poznań 4:0
OISW Koszalin – Samorząd Lęborski 5:0
Kuratorzy Szczecin – Kuratorzy Poznań 7:0
OISW Koszalin – Kuratorzy Poznań 12:0
Kuratorzy Szczecin – Samorząd Lęborski 2:1

W zależności od zajętych miejsc w grupach w fazie finałowej walczono o ostateczną kolejność w turnieju na zasadzie „pierwszy z pierwszym”, „drugi z drugim”… itd. W meczu o 7. miejsce Kuratorzy Poznań pokonali ABPO 5:2. Piątą pozycję zajął Samorząd Lęborski pokonując 4:0 SO Słupsk. W małym finale Kuratorzy Szczecin pokonali SR Lębork 2:0, a mistrzowski tytuł obronił zespół Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie pokonując połączone siły kuratorów z okręgów warszawskich 3:0. Funkcjonariusze OISW okazali się też najlepsi w klasyfikacjach indywidualnych. Królem strzelców został Grzegorz Kraska zdobywca 7 goli, a najlepszym bramkarzem – Jacek Schmidt, który w całym turnieju zachował czyste konto.

Puchary i medale wręczyli zawodnikom pani wiceburmistrz Alicja Zajączkowska i przewodniczący KRK Andrzej Martuszewicz, a konferencję i zawody z dużym rozmachem i poczuciem humoru poprowadził Andrzej Konieczko – dziennikarz Radia Koszalin. Oprócz Michała Szytkuta pomysłodawcy i głównego inicjatora całej imprezy w tworzenie spotkania i turnieju zaangażowani byli jak co roku kuratorzy z ZKSS w Lęborku. Szczególną aktywość wykazali: Martyna Miklińska, Kazimierz Kordowski i Tomasz Dołotko.

Dodaj komentarz