XI Turniej Probacyjny – deszczowe zmagania w Lęborku

             W  sobotę, 1 lipca,  na boisku ze sztuczną nawierzchnią Stadionu Miejskiego w Lęborku rozegrany został XI Probacyjny Turniej Piłkarski.  W dotychczasowych dziesięciu edycjach jego obsada była zawsze międzynarodowa. Tym razem w zmaganiach uczestniczyło 6 zespołów polskich: obrońcy tytułu – Probacja Team (kuratorzy z Okręgu Szczecińskiego), Kuratorzy z Okręgu Warszawa-Praga, Kuratorzy z Okręgu Poznańskiego, Fundacja Wędka z Torunia i Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka Poznań.

Zmagania toczono równolegle na dwóch boiskach (usytuowanych w poprzek pełnowymiarowej płyty). Drużyny składały się z 6 zawodników plus bramkarz.  W pierwszym etapie rywalizowano systemem ”każdy z każdym”, a po jego zakończeniu drużyny z miejsc 1.-2. zagrały o złoty medal, 3.-4. o brąz, a 5.-6. o piątą pozycję w turnieju.

Wyniki fazy zasadniczej:

Kuratorzy Poznań – Probacja Team 0:4
Lębork – Wędka 4:0
Kuratorzy Warszawa – Kuratorzy Poznań 2:0
Barka – Lębork 0:4
Probacja Team – Kuratorzy Warszawa 1:1
Barka – Wędka 0:7
Lębork – Kuratorzy Poznań 1:0
Probacja Team – Barka 7:1
Wędka – Kuratorzy Warszawa 0:0
Lębork – Probacja Team 3:1
Kuratorzy Poznań – Barka 6:2
Wędka – Probacja Team 0:0
Kuratorzy Warszawa – Lębork 1:0
Kuratorzy Poznań – Wędka 0:1
Kuratorzy Warszawa – Barka 6:0

Wyniki fazy finałowej:

o 5. miejsce  Kuratorzy Poznań – Barka 7:1

o 3. miejsce  Probacja Team – Wędka  2:0

o 1. miejsce  Lębork – Kuratorzy Warszawa 1:2

Godny podkreślenia jest fakt, że zwycięska ekipa z Warszawy przyjechała do Lęborka zaledwie w siedmioosobowym składzie i  mimo, że cały czas grała bez możliwości dokonania zmian odniosła ostateczny triumf w turnieju. Natomiast najczyściej grającą drużyną był zespół Kuratorów z Okręgu Poznańskiego, który otrzymał puchar “fair-play”.

            Sportowe zmagania tradycyjnie zakończyła wspólna biesiada, chociaż z uwagi na rzadko spotykany w lipcu chłód (który akurat nie przeszkadzał w sportowej rywalizacji) i opady deszczu  dość szybko została zakończona, a uczestnicy turnieju i międzynarodowej konferencji pt. „Poszukiwanie nowych koncepcji pracy z osobami popełniającymi przestępstwa” spotkali się na wieczorku pożegnalnym w restauracji „Różana”.

Radosław Kossakowski (SR Gniezno)