“Mam odwagę iść przez życie moją własną drogą” – Ostroróg 2018

„Mam odwagę iść przez życie moją własną drogą – #NIE BIJĘ- WOLĘ PRZYTULIĆ # NIE BIJĘ – BO KOCHAM” – takie hasło przyświecało uczestnikom konferencji w ramach programu PaT KGP z Warszawy. Tegoroczny marsz i konferencja odbyły się 12 czerwca w Ostrorogu w ramach obchodów 100-lecia Kurateli Sądowej w Polsce. To już czwarte spotkanie, podczas którego młodzi ludzie promują modę na życie bez uzależnień i bez przemocy. Tegoroczną edycję zdominowały zagadnienia dotyczące przeciwdziałania przemocy.

Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęli: Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych.

Wydarzenie rozpoczęło się tradycyjnie przemarszem ulicami Ostroroga, podczas którego młodzież z terenu powiatów szamotulskiego (Duszniki, Kaźmierz, Pniewy, Ostroróg, Szamotuły) i międzychodzkiego (Kwilcz, Międzychód, Chrzypsko Wielkie) skandowała hasła „Stop przemocy!”. W wydarzeniu udział wzięła także młodzież z grupy PaT z Szamotuły i PaTPORT z Ostroroga.  W spotkaniu uczestniczyło ok. 430 młodych ludzi.

Otwarcia konferencji i przywitania gości dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Ostróg pan Sławomir Szałata. Następnie swoją wiedzą podzielili się zaproszeni goście: Zastępca Kuratora Okręgowego i Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych pan Wojciech Mroczkowski, podinsp. Grzegorz Sieradzki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu- Wydział Prewencji, ekspert PaT pani Agnieszka Nowaczyk kurator specjalista z Sądu Rejonowego w Szamotułach. Niespodzianką dla zebranych gości było wyświetlone na telebimie wystąpienie autora programu PaT i Społecznego Doradcy Rzecznika Praw Dziecka Grzegorza Jacha z Warszawy. Podsumowania i zakończenia konferencji dokonał dyrektor Zespołu Szkół w Ostrorogu pan Maciej Polanowski.

Podczas imprezy młodzież prezentowała swoje zaangażowanie w profilaktykę i działania przeciwko przemocy poprzez wskazywanie alternatywnych dróg wyrażania emocji, takich jak teatr, taniec, śpiew, czy sport, czego przykład stanowił koncert muzyki hip-hop w wykonaniu młodzieży z Zakładu Poprawczego w Poznaniu

Tegoroczne spotkanie odbyło się dzięki zaangażowaniu kuratorów sądowych II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich przy Sądzie  Rejonowym w Szamotułach, Zespołu Szkół w Ostrorogu, Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrorogu.

Patronat medialny objęła Gazeta Szamotulska.

Film z wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Relacja Fotograficzna.