Relacja z XIII Turnieju Piłki Nożnej Ośrodków Kuratorskich w Jarocinie

XIII Ogólnopolski Turniej Ośrodków Kuratorskich pod patronatem Ministra Sprawiedliwości odbył się w Jarocinie dnia 26 października 2019r. w połączeniu z Konferencją pt. ,,Ośrodki Kuratorskie szansą na resocjalizację nieletnich w środowisku przy wykorzystaniu środków z Funduszy Europejskich”.

Do rywalizacji sportowej przystąpiło 9 drużyn: Ośrodek Kuratorski z Wałbrzycha, Ośrodek Kuratorski z Olsztyna, Ośrodek Kuratorski z Wągrowca, Ośrodek Kuratorski nr 1 z Poznania, Ośrodek Kuratorski nr 2 z Poznania, Ośrodek Kuratorski   nr 3 z Poznania, Ośrodek Kuratorski ,,Pod Serduszkiem” w Poznania, Ośrodek Kuratorski z Siemianowic Śląskich i Ośrodek Kuratorski z Jarocina. Zwycięscy zeszłorocznego Turnieju-Siemianowice Śląskie podjęli walkę w meczu inauguracyjnym z Drużyną Prezesa Sądu Okręgowego w Kaliszu w składzie: Pan Patryk Pietrzak Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu, Pan Tomasz Szabelski Prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi, Pan Leszek Kędzior Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Łodzi, Pan Radosław Grzęda Prezes Sądu Rejonowego w Ostrowie Wlkp., Pan Grzegorz Kozera Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Częstochowie Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów, Pan Witold Czubak Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Ostrowie oraz Pan Michał Szymałka kurator zawodowy Sądu Rejonowego w Krotoszynie. Drużyna z Siemianowic Śląskich mecz wygrała i udowodniła, że dwukrotne zwycięstwo w jarocińskich Turniejach nie było przypadkiem. W tym roku drużyna z Siemianowic zdobyła III miejsce przed Ośrodkiem Kuratorskim nr 1 w Poznaniu.

W przyszłym roku Drużyna Sądu Okręgowego z Kalisza zmierzy się z tegorocznym zwycięzcą Ośrodkiem Kuratorskim w Jarocinie. Czy gospodarze Turnieju będą w tak dobrej formie jak obecnie dowiemy się za rok.

Drużynom kibicowali Goście : Pani Aneta Tomaszewska Dyrektor Sądu Okręgowego w Kaliszu, Pani Jolant Łagodzińska Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Kaliszu, Pan Wojciech Mroczkowski Zastępca Kuratora Okręgowego w Poznaniu, Pani Magdalena Tyrakowska Prezes Sądu Rejonowego w Jarocinie, Pani Lidia Czechak Starosta Powiatu Jarocińskiego, Pani Katarzyna Szymkowiak Vice Starosta Powiatu Jarocińskiego.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Turnieju był Darek ,,Maleo” Malejonek. Spotkanie   miało charakter profilaktyczny.  Uczestnicy mieli okazję  nie tylko zapoznać się z utworami Zespołu ale również usłyszeć  jak jego Lider Maleo Reggae Rockers sam wychodził z poważnych problemów i jak ważne jest być uważnym na wszelkie pokusy i niebezpieczeństwa głównie uzależnienia.

 O godz.11.00 rozpoczęła się Konferencja ,, Ośrodki Kuratorski szansą na resocjalizację nieletnich w środowisku przy wykorzystaniu środków z Funduszy Europejskich” organizowana przez Stowarzyszenie na rzecz wsparcia i rozwoju rodziny Familia w Jarocinie. Gośćmi Konferencji i prelegentami byli wieloletni praktycy, również ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Wykład inauguracyjny wygłosił wieloletni Prezes Stowarzyszenia American Probation and Parole Association, Dyrektor 6 th District Dept of Correctional Services – Hary Hinzman. Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych Pan Wojciech Mroczkowski przestawił prezentację istotnych projektów realizowanych na przestrzeni ostatnich lat. Pan Paweł Czerny, kurator Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda w swoim wystąpieniu  zapoznał gości z ewolucją kurateli  sądowej w Polsce ,nawiązując do pięknego Jubileuszu 100-lecia Polskiej Kurateli Sądowej. W kolejnym wystąpieniu Pani Wioleta Śniegocka, Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Ostrzeszowie potwierdziła zasadność funkcjonowania Ośrodków Kuratorskich oceniając to na wielu płaszczyznach.

W drugiej części uczestnicy mogli zapoznać się z możliwościami aplikowania o środki unijne na realizację swoich planów, szczególnie w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych młodzieży, możliwościami współpracy organizacji pozarządowych z Ośrodkami Kuratorskimi.

W Konferencji uczestniczyła Pani Beata Kempa – posłanka do Parlamentu Europejskiego, która przedstawiła dobre praktyki, możliwe do wdrożenia przez Ośrodki Kuratorskie przy wsparciu ze środków unijnych.

W ramach projektu ,,Wspólnie o Funduszach Europejskich” zorganizowany został również Konkurs plastyczny pt. ,,Europejski Fundusz Społeczny – wiem co się dzieje w moim otoczeniu”. Laureatami konkursu zostali :Ośrodek Kuratorski w Siemianowicach Śląskich, Ośrodek Kuratorski w Wągrowcu, Ośrodek Kuratorski w Krotoszynie i Ośrodek Kuratorski w Jarocinie. Zwycięskie prace wykonane były z pomysłem i zachwyciły Jury konkursowe.