VII FESTIWAL „WYCHOWANIE PRZEZ TEATR”

18.12.2019r.

 

PROTOKÓŁ Z VII FESTIWALU „WYCHOWANIE PRZEZ TEATR” o statuetkę „Otwartej dłoni”

 

W dniu 12 grudnia odbył się VII Festiwal Wychowanie przez Teatr organizowany przez II Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej przy współpracy z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Kuratorskiej Służby Sądowej oraz Ośrodka Kultury w Szamotułach. Patronat Honorowy nad festiwalem objął: Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych oraz Zakład Resocjalizacji – Wydział Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu.

Siódma edycja Festiwalu Wychowanie przez Teatr o statuetkę „Otwartej dłoni” odbyła się w kinie Halszka. Tegoroczne przedstawienia poświęcone były problematyce tolerancji: Różni, ale równi. Jak zawsze imprezę zaszczycili przedstawiciele: władz lokalnych, dyrektorzy szkół, Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Biura Kuratora Okręgowego i samej kurateli sądowej.

W pokazach konkursowych wzięły udział cztery zespoły: Zespół „Anioły” ze świetlicy środowiskowej „Anioły” wraz z szamotulską Grupą Pat i PatPort ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach – spektakl „Jestem”, Zespół „kARTon” z Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu – spektakl „Romeo i Julia Nowe Rozdanie”, Zespół „Amatorzy” działający przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrorogu – spektakl „Kolorowi” oraz Zespół „Betlejemka” ze świetlicy socjoterapeutycznej „Betlejemka” w Szamotułach – spektakl „Super Bohaterowie”.

Podczas festiwalu młodzież pokazała się z najlepszej strony, pokonali długą drogę by zrozumieć, co może być w życiu ważne, a tym samym dokonali rzeczy, które wydawały się im niemożliwe do zrealizowania. Przedstawienia wywołały wiele wzruszeń i emocji, spotykając się z ogromna aprobatą osób oglądających. Stały się procesem samodoskonalenia zarówno dzieci jak i kuratorów, czy wychowawców pracującymi z młodzieżą. Osiągnęliśmy kolejny sukces, który daje nam nie tylko satysfakcje, ale przede wszystkim poczucie dobrze wykonanej pracy wychowawczej.

 

 

Katarzyna Major

Agnieszka Nowaczyk

II ZKSS w Szamotułach

Foto Paweł Woźny