Mielno’2021 – nie daliśmy się pandemii

W nietypowym, jesiennym terminie, w dniach 28-30 września, odbył się kolejny zjazd szkoleniowy w Mielnie (Unieściu).  Po niemal 2,5 roku przerwy spotkaliśmy się ponownie w Policyjnym Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Krokus”, chociaż nasz wyjazd do Unieścia długo stał pod znakiem zapytania ze względu na pandemijne obostrzenia. Okazało się jednak, że jesteśmy odpowiedzialną grupą zawodową i dzięki temu, że ponad 90% z nas jest już zaszczepionych przeciw COVID-19, służby sanitarne nie miały zastrzeżeń co do organizacji naszego zjazdu.

 Spotkanie otworzył  prezes Wojciech Mroczkowski (kurator Okręgowy SO Poznań). Na początku minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych niedawno: naszego kolegi Lecha Dobrosielskiego (emerytowanego kuratora Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda) oraz sędziego Marka Góreckiego, wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który gościł na naszych zjazdach i był bardzo przychylny naszej grupie zawodowej.  Następnie odbyło się  Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze.  Poprowadził je kolega Maciej Pietraszak (SR Piła). Członkowie zgromadzenia przyjęli sprawozdania: prezesa, sekretarza, skarbnika i poszczególnych komisji oraz udzielili absolutorium zarządowi stowarzyszenia za minione 2 lata. Przed wyborami z  dalszej pracy w zarządzie zrezygnowała koleżanka Halina Wojnicz (SR Konin)  rekomendując na swoje miejsce kolegę Pawła Mądrego (SR Słupca).  Prezes Wojciech Mroczkowski zaproponował też, aby do składu zarządu dołączył kolega Maciej Pietraszak. Pozostali członkowie zarządu wyrazili zgodę na reelekcję. Członkowie Walnego Zgromadzenia wyrazili zgodę na głosowanie jawne nad całością proponowanego składu zarządu. Po wyborze nowy zarząd stowarzyszenia ukonstytuował się w następujący sposób:

Prezes – Wojciech Mroczkowski
Wiceprezes – Paweł Czerny
Wiceprezes – Maciej Pietraszak
Skarbnik – Hanna Kuczewska
Sekretarz – Marcin Iwanowski

Członkowie:

Witold Czubak
Radosław Kossakowski
Paweł Mądry
Ewa Sotnik-Pelutis
Łukasz Storch

W części szkoleniowej naszego zjazdu wystąpili:

Grzegorz Kozera – Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów –  z wystąpieniem pt.:  „Wpływ ustawy o kuratorach sądowych na profesjonalizację i funkcjonowanie kuratorskiej służby sądowej ”.

dr Michał Szykut  (SR Lębork) – Państwowa Uczelnia im. Stanisława Staszica w Pile przedstawiając prezentację: „ Probacja w popkulturze – kurator sądowy jako bohater filmowy i literacki”

nadkom.  Michał Królikowski – Zastępca Komendanta Komisariatu Poznań – Nowe Miasto w Poznaniu z dwoma wykładami: „Międzyinstytucjonalna wymiana doświadczeń w zakresie odbioru dzieci i wzajemnego oddziaływania w przestrzeni społecznej”
oraz
„ Obserwatorium zagrożeń dla ludzi młodych – dotychczasowe osiągnięcia i wyzwania przyszłości związanez oddziaływaniami wobec ludzi młodych
”  (w zastępstwie kom. Szymona Witczaka – eksperta |Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu)

Dwa interesujące wykłady zaprezentował również prof. dr hab. Piotr Chomczyński z Katedry Socjologii Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego:
„Czynniki ryzyka w ramach karier kryminalnych w biografiach klientów kuratorów sądowych”
oraz
„ Problem wiarygodności wypowiedzi w pracy kuratora sądowego”
obiecując przeprowadzenie zajęć warsztatowych  w ramach drugiego  tematu na naszym kolejnym zjeździe.

Ciekawą i i dość zaskakującą w swej treści prezentację  pt. „Wielowymiarowa współpraca Zakładu Poprawczego w Poznaniu w środowisku lokalnym. Wspólne zadaniai cele we współpracy z kuratorską służbą sądową” przedstawił Michał Nowak , dyrektor Zakładu Poprawczego w Poznaniu.

Wykłady cieszyły się sporym zainteresowaniem  koleżanek i kolegów. Obecni na szkoleniu sędziowie: Grzegorz Nowak  (II Wydział Karny w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu) i Janusz Śniatecki (Przewodniczący V Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem   Orzeczeń Karnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu) oraz Grzegorz Kozera, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów przeprowadzali indywidualne i grupowe konsultacje podczas całego zjazdu. Dołączył do nich też  Piotr Hejduk, sędzia w stanie spoczynku, będący członkiem honorowym WSKS.

Rozmowy i dyskusje dotyczące prezentowanych na wykładach tematów, a także bieżącej sytuacji kurateli sądowej w Polsce trwały jeszcze długo podczas uroczystych kolacji. Chłodna, ale słoneczna aura sprzyjała popołudniowym nadmorskim spacerom i zawodowej integracji po ponad dwuletniej przerwie. Dla tych, którym żal było wyjeżdżać z Unieścia mamy dobrą informację – prezes Wojciech Mroczkowski już wstępnie zarezerwował dla na miejsca w ośrodku na kolejny zjazd w przyszłym roku. Chcemy oczywiście powrócić do terminu wiosennego, ale wszystko uzależnione będzie od sytuacji pandemicznej w naszym kraju.  

Radosław Kossakowski (SR Gniezno)/foto Paweł Woźny (SR Szamotuły)