XIV Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Ośrodków Kuratorskich – Jubileusz Ośrodka Kuratorskiego w Jarocinie

  Historia  Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Jarocinie

Rok 1981, to rok powstania Kuratorskiego Ośrodka Pracy z Młodzieżą przy Sądzie Rejonowym w Jarocinie pod  nadzorem Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu. Pierwszym Kierownikiem Ośrodka Kuratorskiego został wtedy Pan Ryszard Matysiak. Następnie przez wiele lat Ośrodkiem kierowała Pani Maria Poznańska-Kościelna, kurator sądowy rodzinny.

       W latach od 1999 do 2001 roku Ośrodek Kuratorski w Jarocinie działał w formie wolontariatu. Brakowało środków finansowych na realizację przyjętych programów działania. Dopiero z nowym Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwość z dnia 5 października 2001r. uregulowało sprawę funkcjonowania Ośrodków Kuratorskich. Od 2001 roku do dnia dzisiejszego funkcję Kierownika Ośrodka pełni kurator zawodowy Joanna Wasielewska.

         Nieprzerwanie bo od ponad 41 lat zajęcia odbywają się w pomieszczeniach, znajdujących się w  budynku sądu. Początkowo ośrodek  był wyposażony w bardzo skromny sprzęt do zajęć świetlicowych i dydaktyczno-wychowawczych. W 2019 roku w ośrodku przeprowadzono remont. Obecnie uczestnicy mają do dyspozycji pomieszczenia nowocześnie umeblowane i wyposażone w potrzebne sprzęty.

         Ośrodek Kuratorski w Jarocinie w 2007 roku podjął się po raz pierwszy organizacji Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Ośrodków Kuratorskich. Po dwóch latach przerwy związanej z Pandemią  w tym roku odbyła się XIV edycja Imprezy. W rozgrywkach wzięło udział 9 drużyn: Ośrodek Kuratorski w Wałbrzychu, Ośrodek Kuratorski w Wągrowcu, Ośrodek Kuratorski w Krotoszynie, Ośrodek Kuratorski ,,Pod Serduszkiem” w Poznaniu, Ośrodek Kuratorski nr 1 Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Ośrodek Kuratorski nr 1 Stare Miasto w Poznaniu, Ośrodek Kuratorski nr 3 Stare Miasto w Poznaniu, Ośrodek Kuratorski nr 2 Stare Miasto w Poznaniu, Ośrodek Kuratorski w Jarocinie.

Zwycięstwo w tegorocznym Turnieju i piękny puchar zdobył Ośrodek Kuratorski nr 3 w Poznaniu, II miejsce zajął Ośrodek Kuratorski nr 1 Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu a trzecie po zaciętej walce Ośrodek Kuratorski ,,Pod Serduszkiem” w Poznaniu.

Na Uroczystym otwarciu swoją obecnością zaszczycili : Pan Tomasz Uznański Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Łodzi, Pan Patryk Pietrzak Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu, Pani Aneta Tomaszewska Dyrektor Sądu Okręgowego w Kaliszu, Pani Zuzanna Lenarczyk Prezes Sądu Rejonowego w Krotoszynie, Pan Witold Czubak Zastępca Kuratora Okręgowego Sądu Okręgowego w Kaliszu, członek zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych, Pan Maciej Gruchalski  Przewodniczący Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Jarocinie,  Pani Dominika Wojciechowska Sędzia Sądu Rejonowego w Jarocinie, Pani Lidia Czechak Starosta Powiatu Jarocińskiego.

Pan Tomasz Janiec Wiceprezes Sądu Rejonowego w Jarocinie odczytał list skierowany do organizatorów i uczestników od Pana Michała Wosia Sekretarz Stanu w  Ministerstwie Sprawiedliwości  oraz Europoseł Pani Beaty Kempy.

Z okazji 40-lecia Ośrodka Kuratorskiego w Jarocinie, który przypadł na rok 2021 Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz Dyrektor Sądu Okręgowego w Kaliszu przekazali prezenty z okazji jubileuszu Ośrodka Kuratorskiego, Pani Katarzyna Sojka Poseł na Sejm ufundowała dla uczestników wycieczkę do Warszawy. Sprzęt sportowy dla placówki przekazała z tej okazji Europoseł Pani Andżelika Możdżanowska. 

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych w Poznaniu.

Spotykamy się za rok, znowu na Jubileuszu…XV Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Ośrodków Kuratorskich