W dniach 25-27 września odbył się kolejny zjazd szkoleniowy połączonym z Walnym Zgromadzeniem Sprawozdawczo-Wyborczym Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych. Tradycyjnie spotkaliśmy się w Policyjnym Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Krokus” w Unieściu. Zjazd miał uroczysty charakter, albowiem w tym roku obchodzimy jubileusz ćwierćwiecza działalności Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych .
Nasze spotkanie rozpoczął w związku z tym, okolicznościowym wykładem jubileuszowym, Piotr Hejduk –sędzia w stanie spoczynku, honorowy członek WSKS. Sędzia Hejduk od wielu lat nie ukrywa, odwzajemnianej zresztą szczerze, sympatii do środowiska kuratorskiego. Już na początku swojego wystąpienia przeprosił o ile przeoczyłby jakąś osobę lub wydarzenie w swoich wspomnieniach dotyczących dwudziestopięcioletniej historii naszego stowarzyszenia, ale zrobił to doskonale wspominając kulisy powstania WSKS. wszelkie inicjatywy, w tym współpracę zagraniczną, czy udział w rywalizacji sportowej. Na marginesie warto wspomnieć, że w podczas naszych pierwszych zjazdów (zazwyczaj drugiego dnia) mieliśmy także konkursy zręcznościowo-sprawnościowe organizowane na zielonym zapleczu ośrodka „Krokus”. Działalność stowarzyszenia w minionym roku przedstawił wiceprezes Paweł Czerny. Witold Czubak, delegat do Krajowej Rady Kuratorów z okręgu kaliskiego przeczytał list gratulacyjny od Dariusza Palmirskiego przewodniczącego KRK, który ze względu na liczne obowiązki nie był w stanie przybyć osobiście na nasze spotkanie.
Witold Czubak i Magdalena Huzar, w związku z sytuacją powodziową na południu naszego kraju, barwnie opowiedzieli o inicjatywie wsparcia dla powodzian, którą podjęli wspólnie z kolegami: Maciej Pietraszakiem, Maciejem Skalskim, Pawłem Basińskim i Katarzyną Bałutą jadąc z darami w najbardziej poszkodowane, praktycznie odcięte od świata lokalizacje w Kotlinie Kłodzkiej. O sile żywiołu świadczyć może fakt, że nasz kolega Waldemar Ptak z Sądu Rejonowego w Kłodzku praktycznie pozostał bez terenu.
Walne Zgromadzenie WSKS trwało w tym roku wyjątkowo długo, albowiem na wniosek z sali wybory przeprowadzone zostały w trybie tajnym. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie zgłoszone kandydatury do zarządu otrzymały wymaganą większość. Jeszcze przed spotkaniem w Unieściu rezygnację z pracy w zarządzie złożyli: Ewa Sotnik-Pelutis i Paweł Mądry. Formalnie na ostatnim posiedzeniu ustępującego zarządu podobną wolę wyrazili: Marcin Iwanowski – wieloletni sekretarz WSKS, Witold Czubak – były wiceprezes, Łukasz Storch i Monika Buziak pełniąca przez ostatni rok funkcję skarbnika , czy też, jakby zastrzegli tu zapewne zwolennicy feminatyw, skarbniczki naszego stowarzyszenia.
Nowy zarząd Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych przedstawia się następująco:
prezes – Wojciech Mroczkowski (SR Poznań Stare Miasto)
wiceprezes – Paweł Czerny (SR Poznań Nowe Miasto i Wilda)
wiceprezes – Maciej Pietraszak (SR Kłodzko)
sekretarz – Iwona Januszak (SR Szamotuły)
skarbnik – Magdalena Wilkowska (SR Chodzież)
Radosław Kossakowski (SR Gniezno)
Łukasz Kulski (SR Szamotuły)
W czasie uroczystej kolacji czekał na nas imponujących rozmiarów tort z okazji jubileuszu 25-lecia WSKS.
Część szkoleniową naszego zjazdu rozpoczęły dwa interesujące wykłady pracowników naukowych Katedry Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Dr Joanna Radko wygłosiła referat zatytułowany „Trudna młodzież, czy trudności w życiu młodzieży?”. Z kolei wystąpienie mgr Edyty Halisty-Telus dotyczyło mediacji rówieśniczych w profilaktyce zachowań niepożądanych u dzieci i młodzieży. O tym jak rozpoznawać sygnały radykalizacja wśród skazanych i nieletnich oraz jak jej skutecznie przeciwdziałać opowiedziała Justyna Karolak, kurator sądowy Sądu Rejonowego w Elblągu. Wykład pt. „Nieporozumienia, konflikty, agresja i przemoc jako elementy interakcji społecznych” wygłosił dr Łukasz Storch, kurator sądowy Sądu Rejonowego w Koszalinie, wykładowca Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu Akademii Nauk Stosowanych w Gryficach. Prof. dr hab Piotr Chomczyński z Katedry Socjologii Organizacji i Zarządzania IS Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Michał Szykut, kurator sądowy Sądu Rejonowego w Lęborku i pracownik Katedry Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych w Pile zaprezentowali wspólny wykład pt. „Przestępcze wykorzystanie nieletnich w perspektywie porównawczej”
Wykłady niosły bogaty przekaz merytoryczny, a dyskusje dotyczące prezentowanych podczas nich tematów, a także bieżącej sytuacji kurateli sądowej w Polsce trwały jeszcze długo w kuluarach. Nie zabrakło też, jak zwykle dobrej zabawy, a najwytrwalsi zdecydowali się nawet na wspólne nocne śpiewanie na plaży przy wtórze gitary.
Radosław Kossakowski (SR Gniezno)
foto Paweł Woźny (SR Szamotuły)