Mielno’2026 – słonecznie i ciekawie

W dniach 27 – 29 maja odbył się kolejny zjazd szkoleniowy połączonym z Walnym Zgromadzeniem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych. Jak co roku naszą bazą był Policyjny Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy „Krokus” w Unieściu.  Spotkanie rozpoczęło się od ciekawego wykładu profesora Piotr Chomczyńskiego, który oprócz pracy naukowej zajmuje się także pisaniem powieści. Jak można było zakładać – kryminałów, bo przecież  na tym najlepiej może znać się kryminolog! Warsztat pracy literata różni się jednak od warsztatu pracy naukowca, chociaż z pewnością naukowe doświadczenia profesora są wartością dodaną w jego działalności artystycznej. Profesor Chomczyński zdradził też, że jedna z jego powieści („Kucharz”) ma wkrótce zostać zekranizowana. Następnie odbyło się Walne Zgromadzenie członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych. Zarząd otrzymał absolutorium. Nie podjęto żadnych uchwał.
            Czwartkową część wykładową  rozpoczął pułkownik Filip Skubel, dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego w Ministerstwie Sprawiedliwości omawiając  system dozoru elektronicznego jako nowoczesną alternatywę wykonywania kary pozbawienia wolności. Ciekawostką jest, że rozkład stosowania kar w ramach SDE jest bardzo nierównomierny na terenie całego kraju.  Przedstawiciele Katedry Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych w Pile: profesor Piotr Chomczyński, profesor Przemysław Frąckowiak i doktor Michał Szykut na naszym spotkaniu przed rokiem przedstawili  założenia projektu badawczego zleconego do wykonania przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, którego zadaniem było zbadanie stopnia  skomplikowania zadań wykonywanych przez kuratorów sądowych, a także ich pracochłonność i czasochłonność. Na podstawie tych badań powstało opracowanie, które można przeczytać tutaj. Profesor Frąckowiak opowiedział także o konieczności nadążania za zmianami społecznymi i technologicznymi w profilaktyce i resocjalizacji dzieci i młodzieży w kontekście współczesnych zagrożeń. O współpracy pomiędzy Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Poznaniu i podległymi mu jednostkami, a Kuratorską Służbą Sądową Sądu Okręgowego w Poznaniu opowiedział pułkownik Robert Jóźwiak, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu. Zaznaczył on, że jedną z najważniejszych form współpracy jest wspólne prowadzenie pracy resocjalizacyjnej w Domu Przejściowym w Koziegłowach. Działa on w ramach Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Poznaniu i stanowi znakomitą formę readaptacji społecznej skazanych przed wyjściem na wolność. Na temat idei powstania domu i zadań kuratorów tam pracujących szerzej opowiedziała Ewa Fons, kurator specjalista, delegowana do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Problemy dotyczące kurateli rodzinnej, głównie w sferze odbiorów osób małoletnich i kontaktów, poruszył Witold Czubak, kurator specjalista, zastępca kuratora okręgowego ds. rodzinnych i nieletnich w Kaliszu, członek komisji egzaminacyjnej na kuratora zawodowego. Wskazał przy tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości, po licznych sygnałach płynących ze środowiska kuratorskiego,  podjęło działania dotyczące zmian legislacyjnych, o czym można przeczytać tutaj. Ważną dla kuratorów rodzinnych sprawą byłoby jednak też doprecyzowanie czasu trwania i okresu kontaktów. Te z udziałem kuratora w ekstremalnych przypadkach trwają nawet przez kilka lat, zazwyczaj w weekendy, czasem też w święta, a zdarzają się przypadki spotkań nawet 6-8 godzinnych! Postulowane jest ograniczenie okresu kontaktów do 6 miesięcy, przy czym jednorazowe spotkanie nie powinno trwać dłużej niż 4 godziny. Pojawia się też postulat zmiany formy opłaty za udział kuratora w kontaktach z ryczałtu na stawkę godzinową.  Jednym z problemów dotyczących całej kurateli jest kwestia coraz wyższej średniej wieku kuratorów (przekracza ona już 50 lat) i coraz mniejsza liczba osób chętnych do pracy w naszym zawodzie, co w ciągu kilku najbliższych lat może stać się poważnym problemem dla Kuratorskiej Służby Sądowej.
           
            Nie tylko jednak o problemach mówiono w Mielnie. Był też czas na trochę rozrywki podczas wieczornych spotkań. Niektóre z nich przeciągnęły się wręcz do świtu. Słoneczna pogoda sprzyjała także aktywnościom na plaży, a co odważniejsi zdecydowali się nawet na pierwszą w tym roku kąpiel w Bałtyku.

 

Radosław Kossakowski (SR Gniezno) / foto Mateusz Plesiak (SR Chodzież)