Działalność
Działalność Stowarzyszenia.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych działa od 02.07.1999 roku .Pierwszym jej Prezesem został Piotr Burczyk – kurator specjalista Sądu Rejonowego w Pile , jeden z pomysłodawców powołania do życia stowarzyszenia. Od początku istnienia Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych (WSKS) głosem swych przedstawicieli, mówi, bez zbędnych emocji, o plusach i minusach pracy kuratorów, Stało się wiarygodnym i kompetentnym partnerem w tworzeniu nowego wizerunku kuratorskiej służby sądowej nie tylko w Polsce ale i za granicą.
Pierwszym i bardzo ważnym wyzwaniem było reprezentowanie interesów kuratorów zawodowych podczas prac nad tworzeniem, długo oczekiwanej przez środowisko, Ustawy o kuratorach sądowych, uchwalonej przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2001 roku. W pracach nad ustawą z ramienia Stowarzyszenia uczestniczył jej Prezes Piotr Burczyk, który wraz z innymi zaproszonymi do projektu osobami, współtworzył Zespół powołany przez ówczesnego Ministra Sprawiedliwości Pana Lecha Kaczyńskiego. W pracach nad ustawą współdziałaliśmy z Krajowym Stowarzyszeniem Zawodowych Kuratorów Sądowych reprezentowanym przez Prezesa Andrzeja Martuszewicza.
Działalność Stowarzyszenia na rzecz środowiska kuratorskiego zyskała uznanie i aprobatę kuratorów zawodowych z wielu okręgów sądowych. Organizacja szybko rozrastała się z 49 członków w 1999 r do 260 w 2011 r Po raz pierwszy, bez zbędnych emocji głośno i odważnie (co wówczas, w warunkach zhierarchizowanego środowiska wymiaru sprawiedliwości nie było łatwe), mówiliśmy, zarówno o pozytywnych jak i negatywnych aspektach pracy w tym m.in.; o konieczności podniesienia autorytetu i rangi zawodowej kurateli sądowej, zapewnienia kuratorom zawodowym właściwych warunków pracy i poziomu materialnego, adekwatnego do stopnia zagrożenia i wysiłku wymaganego przy wykonywaniu obowiązków zawodowych, integracji środowiska zawodowego, doskonalenia zawodowego, do tworzenia profesjonalnego zaplecza wykonawczego, służącego do readaptacji i pomocy postpenitencjarnej osób skazanych. Podejmowaliśmy konkretne działania na rzecz środowiska kuratorskiego.
Od 2001r. organizujemy w Policyjnym Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „KROKUS” w Unieściu k/Mielana, szkolenia tematyczne dla kuratorów, Jako wykładowców zapraszamy wybitnych prelegentów z danej dziedziny. Szkolenia te cieszą się dużym zainteresowaniem. W corocznych majowych spotkaniach jest czas zarówno na doskonalenia umiejętności zawodowych, wymianę doświadczeń jak i wspólną zabawę integrującą środowisko kuratorskie z różnych regionów Polski.
Z powodzeniem, w okresie od 2001 do 2005 roku, pod patronatem WSKS prowadzony był na terenie sądowego okręgu poznańskiego, pilotażowy “Program korekcyjno-edukacyjny dla sprawców przemocy domowej” w Zakładach Karnych w Koziegłowach i Wronkach oraz w Areszcie Śledczym w Poznaniu.
W 2006 r, w ramach dotacji z funduszy Unii Europejskiej , pod patronatem WSKS prowadzony był program “Pomóżmy sobie, pomóżmy innym”
Dnia 02.01.2006 r została uruchomiona strona internetowa Stowarzyszenia oraz forum.
Od samego początku, celem serwisu jest:
- Promowanie działalności Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych na gruncie probacji
- Upowszechnianie wiedzy o kurateli i umacnianie statutu zawodowego kuratora sądowego
- Poszukiwania nowych rozwiązań w pracy resocjalizacyjnej opartej na doświadczeniach specjalistów
- Umożliwienie rozwoju warsztatu pracy kuratora sądowego z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki i metod oddziaływania na środowisko osób skazanych
Strona internetowa stała się miejscem wymiany doświadczeń między kuratorami. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie.
Od 2007 r, co roku w lipcu, w Lęborku, pod patronatem WSKS odbywają się Międzynarodowe Probacyjne Turnieje Piłkarskie. Idea tych rozgrywek zrodziła się podczas jednej z międzynarodowych konferencji probacyjnych. Pomysłodawcami imprezy są Michał Szykut kurator Sądu Rejonowego w Lęborku i Robert Cotterell – kurator z okręgu Sheffeld w Anglii. Relacje z turnieju, zamieszczane są na stronie internetowej na bieżąco.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych było organizatorem lub współorganizatorem seminariów i konferencji poświęconych probacji:
- Dnia 07.11. 2003 r z inicjatywy WSKS, przy współpracy z Sądem Okręgowym w Poznaniu, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu, Radą Terenową ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym Województwa Wielkopolskiego odbyło się seminarium na temat „Kurator sądowy w lokalnym zintegrowanym systemie profilaktyki społecznej”
- W dniach 10-12 .05. 2004 r – w Unieściu , odbyła się konferencja na temat „Probacja 2004 w polskim systemie prawnym” – z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz zaprzyjaźnionych kuratorów angielskich z okręgu Sheffild
- W dniach 18-20.05 2005 r byliśmy organizatorami międzynarodowej konferencji z udziałem delegacji kuratorów z Anglii i Niemiec na temat „Funkcjonowanie kurateli sądowej w różnych systemach prawnych” W Konferencji wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz sędziowie Sądu Okręgowego w Poznaniu
- W dniach 24-26.05. 2006 r w Unieściu odbyła się, Międzynarodowa Konferencja na temat „Probacja stan obecny i perspektywy wobec oczekiwań społecznych” z udziałem delegacji kuratorów z Anglii, USA i Kanady” Patronat Honorowy nad Konferencją objął Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Współorganizatorem konferencji był Uniwersytet im A Mickiewicza w Poznaniu.
- W dniach 12-14.05.2008 r w Pile odbyła się Międzynarodowa Konferencja z udziałem delegacji kuratorów z Anglii, USA, Kanady, Francji i Australii na temat „ Kuratela sądowa w zapobieganiu przestępczości i patologii społecznej w środowisku lokalnym” Współorganizatorami konferencji był Sąd Okręgowy w Poznaniu, Uniwersytet im A.Mickiewicza w Poznaniu oraz Terenowa Rada ds. Readaptacji Skazanych Województwa Wielkopolskiego. Patronat nad Konferencją objął Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Honorowy Patronat objął Prezydent Miasta Piły Zbigniew Kosmatka.
Stowarzyszenie współdziała z wieloma fundacjami i organizacjami, z którymi ma podpisane umowy o wzajemnej współpracy na rzecz społecznej readaptacji osób skazanych.
Dnia 17.12.2007 r podpisano również porozumienie między WSKA a Uniwersytetem im A. Mickiewicza w Poznaniu o współpracy naukowo-dydaktycznej
Kontakty zagraniczne.
W 2001 roku Stowarzyszenie nawiązało kontakty międzynarodowe z podobnymi organizacjami działającymi m. in w Anglii i USA. Ciekawiły nas inne systemy probacyjne i praca kuratorów.
W 2001 roku członkowie Zarządu WSKS gościli u kuratorów angielskich w okręgu Sheffeld Rok później, 26 czerwca 2002 roku, w Ministerstwie Sprawiedliwości, podpisaliśmy umowę o współpracy między kuratorami polskimi i angielskimi Od 2005 r trwa wzajemna wymiana koleżeńska między kuratorami angielskimi i polskimi. Zawiązały się przyjaźnie, które trwają do dnia dzisiejszego.
W kwietniu 2004 r członkowie naszego Stowarzyszenia gościli w Kopenhadze.(Dania) Celem wycieczki było zapoznanie się z systemem probacyjnym duńskiego wymiaru sprawiedliwości i wzbogacenie własnego warsztatu pracy. W Kopenhadze byliśmy gośćmi Szkoły Kofeda Placówka jest instytucją socjalną istniejącą od 1928 r. Jej głównym celem jest praca w zakresie „pomocy do samopomocy” Szkoła Kofeda ma duże osiągnięcia na polu pedagogiczno-resocjalizacyjnym, jest wzorem do naśladowania dla innych systemów probacyjnych, również w Polsce.
W 2005 r nawiązaliśmy współpracę z pracownikami naukowymi Sam Houston State University w Huntsville, w Teksasie. W maju 2005 roku na zaproszenie Dana Richarda Beto, dyrektora wykonawczego Criminal Justice Center Uniwesytetu w Huntsville, polska delegacja gościła w Teksasie. Wizyta ta zaowocowała, podpisaniem w dniu 30.09.2005 r, przy okazji rewizyty gości z Teksasu w Polsce, umowami z Teksańskim Stowarzyszeniem Probacji oraz Narodowym Stowarzyszeniem Kuratorskich Kadr Kierowniczych (NAPE).
.
W 2006 r WSKS podpisało umowę o wzajemnej współpracy i wymiany kadr kuratorskich z Amerykańskim Stowarzyszeniem Probacji I Zwolnień Warunkowych (APPA)
W 2008 r WSKS podpisało umowę o wzajemnej współpracy i wymianie kadr ze Stowarzyszeniem Czarnych Kuratorów z okręgu Sheffeld w Anglii (ABPO)
Członkowie WSKS uczestniczyli w licznych seminariach i konferencjach probacyjnych, m.in.:
- W 2006 r w Budapeszcie w międzynarodowej konferencji organizowanej przez Europejskie Centrum Probacji poświęconej rozwojowi probacji w Państwach Europy Środkowo-Wschodniej.
- W 2007 r w Filadelfii w Kongresie organizowanym przez Stowarzyszenie APPA
- W 2011 r w Chicago w Letniej szkole probacji oraz Kongresie organizowanym przez Stowarzyszenie APPA
Od 2006 roku trwa wzajemna wymiana kadry kuratorskiej. W ramach tej wymiany kuratorzy- członkowie WSKS gościli w Stanie Teksas w Habstwie Bexar, w Nowym Jorku oraz Cedar Rapids (stan Iowa) Kuratorzy amerykańscy, gościli, z rewizytą w Polsce.
Więcej informacji o działalności Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych można znaleźć na stronie internetowej, gdzie zamieszczane są na bieżąco.