Skwar, burza i bigos – IV Międzynarodowy Probacyjny Turniej Piłkarski

Tegoroczna czwarta już edycja Międzynarodowego Probacyjnego Turnieju Piłkarskiego odbywała się początkowo w warunkach tropikalnego upału. Powietrze, które sprawiało wrażenie nagrzanej przeźroczystej folii, utrudniało w sposób zauważalny grę zawodnikom. Odczuwało się ogromne pragnienie, stopniowo brakowało tchu i wszyscy grający poruszali się wolniej…

Opisuję to jako kibic, osoba nie grająca tym razem w lęborskiej drużynie. Zaimponowali nam wszyscy piłkarze, którzy rozgrywali mecze rzeczywiście w ekstremalnych warunkach. Wierzcie mi, każdy z tych facetów dał z siebie wszystko. A często używany w ramach sportowych imprez truizm o dominacji samego uczestnictwa w zawodach nad kolejnością zajmowanych miejsc… tym razem okazał się być jak najbardziej słuszny. Wszyscy zwyciężyli, każdy uczestnik otrzymał medal, a drużyna puchar.
Prawda nas jednak drodzy panowie nieco zaboli, to nie my byliśmy zwycięzcami, to dziewczyny, kibicki /!?/ zasługują na szczególne wyróżnienie. Spędzenie kilku godzin w upale, dopingowanie swojej drużyny to wyczyn heroiczny. Nie warto się spierać, to drużyna ze Szczecina miała najlepsze, profesjonalnie zorganizowane wsparcie, które motywowało efektywnie i efektownie wszystkich uczestników rozgrywek. Pozostaje pogratulować Pani Kurator Okręgowej ze Szczecina 4 miejsca i najlepszych kibiców. Także obecność Pani Prezes WSKS i Pani Skarbnik Stowarzyszenia, wpływała mobilizująco na postawę zawodników z Poznania. Nie ukrywam, że nasze lęborskie koleżanki także zdały ten trudny egzamin.
Żeby jednak na lęborskim boisku w 2010 r, nie było zbyt nudno, już podczas wręczania nagród pogoda się zmieniła, doświadczyliśmy zachmurzenia, a następnie deszczu. Pomimo tego wszyscy uczestnicy rozgrywek mogli skorzystać z propozycji kulinarnych: wspaniałego prosiaka, bigosu, kiełbasek, kurczaków… Wówczas mieliśmy czas na rozmowy, analizy sytuacji boiskowych, w których również uczestniczyli goście: Poseł na Sejm RP Witold Namyślak wraz z małżonką i patron wszystkich turniejowych edycji, Burmistrz Lęborka Włodzimierz Klata. Cieszyliśmy się również z obecności naszego kolegi Tadeusza Jedynaka, który przybył wraz z małżonką.
A po turnieju, cóż moi Państwo, wyjazd wesołym – probacyjnym autobusem do sopockiego klubu Wersalka i szaleństwa do białego rana. Dziękuję bardzo naszym przyjaciołom z Wielkiej Brytanii i Szczecina, bo to oni wraz z nami, są w stanie unieść ciężar sportowego zaangażowania i dalej podjąć wyzwanie klubowych zabaw.
IV Międzynarodowy Turniej Piłkarski jest już historią, przed nami kolejna V edycja. W przypadku tego typu inicjatyw, skromna piąta rocznica znaczy bardzo wiele. Dlatego też chcielibyśmy w przyszłym roku zaprosić 4 zespoły z zagranicy: 2 z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii / Szkoła Kofoeda/ lub Stanów Zjednoczonych. Równocześnie chcielibyśmy zorganizować w tym samym okresie olimpiadę sportową dla dzieciaków z ośrodków kuratorskich i domów dziecka. Podkreślając rocznicowy charakter wydarzenia rozważamy możliwość zorganizowania jednodniowej konferencji podejmującej refleksję na temat funkcjonowania probacji we współczesnym społeczeństwie, uwzględniającej kontekst międzynarodowy.
Planowanie tak śmiałych zamierzeń nie byłoby uzasadnione bez ogromnego zaangażowania, które na przestrzeni wielu lat podejmują kuratorzy z lęborskiego ZKSS, często wraz ze swoimi bliskimi. W tym roku bez ciężkiej pracy Tomka Dołotki, Ali Żółć i Michała Dampca, czwarta edycja turnieju nie mogłaby się odbyć. Szczególnie chciałbym jednak podziękować Martynie Miklińskiej i Kaziowi Kordowskiemu, którzy poświęcają swój czas, kosztem funkcjonowania rodzin i angażują się wyjątkowo w turniejowe działania. Przyjmując na siebie wiele różnych obowiązków, także tych reprezentacyjnych, z których oboje wywiązują się doskonale.
To tyle turniejowych wspomnień do zobaczenia za rok.

IV Międzynarodowy Probacyjny Turniej Piłkarski – klasyfikacja:
1. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Koszalin
2. Straż Graniczna Łeba
3. Sąd Rejonowy Lębork
4. FC Probacja – kuratorzy z okręgu szczecińskiego
5. ABPO Team /W. Brytania/
6. Samorządy Lęborskie
7. Sąd Okręgowy Słupsk
8. Kuratorzy z okręgu poznańskiego.

Dodaj komentarz