Lębork 2015 – relacja

Tegoroczna konferencja nawiązywała do tradycji dotychczasowych lęborskich spotkań z jednej strony intensywnie eksponowała komparatystyczną perspektywę transformacji systemów probacji /wystąpienia gości w pierwszym panelu/, a z drugiej, akcentowała charakterystyczne dla rodzimej debaty obszary refleksji resocjalizacyjnej /referaty uczestników trzeciego panelu/. Celem organizatorów tegorocznych wydarzeń, była również próba wprowadzenia do debaty analizy tegorocznych zmian w prawie karnym /wystąpienia gości drugiego panelu/. Swego rodzaju podsumowanie obrad, stanowiły referaty ostatniej części o jednoznacznie praktycznym obliczu.

Środowiska organizujące konferencję w tym Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych, Sekcja Resocjalizacji WNP UMK oraz Pracownia Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej, przy wyraźnym wsparciu i mecenacie Burmistrza Miasta i Lęborskiego Samorządu, doprowadziły do kolejnego spotkania środowiska kuratorskiego, akademickiego, samorządowego oraz instytucji pozarządowych, celem kontynuowania dyskusji w interdyscyplinarnej perspektywie /prawnicy, pedagodzy, socjologowie, specjaliści ds. bezpieczeństwa, samorządowcy, członkowie organizacji III sektora, praktycy i teoretycy z Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Niemiec oraz studenci/ o ważnych problemach społecznych. Jednym z głównych celów organizatorów pozostaje akcentowanie tych wymiarów oddziaływań probacyjnych, które zazwyczaj pozostają poza głównym nurtem resocjalizacyjnej debaty w Polsce. Agenda konferencyjna pozwalała na zapoznanie się z niepokojami zgłaszanymi przez środowisko kuratorskie w Wielkiej Brytanii okresu prywatyzacji /Robert Cotterell/. Jednocześnie dobitnie i krytycznie zabrzmiał głos będący konsekwencją wstępnych empirycznych analiz tych transformacji /Viv Ahnun/. Zupełnie odmienne doświadczenia ukraińskie w drodze organizowania kurateli sądowej, przedstawiła dr Lyudmila Dubchak /Instytut Służby Więziennej w Kijowie/ . Rozważania nt. koncepcji zmiany prawa karnego w Polsce, zawarte w referatach dr Katarzyny Witkowskiej – Rozpary /IPSiR Uniwersytet Warszawski/ oraz Sędziego Jacka Żółcia /SO w Słupsku/, inspirowały społeczność konferencyjną do gorącej dyskusji. Wystąpienie Prof. Bolesława Sprengla /UMK w Toruniu/ zaakcentowało odmienność postrzegania kary kryminalnej przez środowisko policjantów. Referaty trzeciego panelu, zainicjowało wystąpienie Prof. Czesława Kustry /UMK w Toruniu/, docierające w swym finale do archetypu sensu oddziaływań resocjalizacyjnych. Prof. Piotr Chomczyński /Uniwersytet Łódzki/ analizował sposoby komunikacji młodzieży z zakładów poprawczych, a erudycyjny referat doc. dr Przemysława Frąckowiaka /WWSSE w Środzie Wielkopolskiej/ i dr Anny Knocińskiej /Millenium w Gnieźnie/ odnosił się do pomijanej często w debacie akademickiej idei dobra wspólnego. Wyjątkowo dobitnie zabrzmiały wystąpienia ostatniej sesji panelowej, w której kuratorzy: dr Honorata Czajkowska /Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście/ i Grzegorz Miśta /SO we Wrocławiu/ przedstawiali założenia projektu Evo+, który zainteresował słuchaczy ze względu na nowoczesne oblicze i wyjątkowy rozmach. Jako ostatni prelegent, wystąpił Wojciech Przybysz /Fundacja Wędka Toruń/, jego dojrzała i niebanalna analiza współczesnych zagrożeń internetowych, z którą zapoznali się najwytrwalsi uczestnicy konferencji, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.

Tradycją lęborskich wydarzeń jest połączenie debaty intelektualnej oraz aktywności artystycznych, które w tym roku wyjątkowo atrakcyjnie zaprezentowali w konferencyjnej galerii, koledzy dr Hubert Kupiec i dr Paweł Popek /obaj Uniwersytet Szczeciński/. Goście ze Szczecina wraz z grupą swoich studentów, przedstawili efekty warsztatów fotograficznych, które wyczerpująco opisuje tytuł katalogu wystawy: trudna bo twórcza resocjalizacja.

Za nami tegoroczne lęborskie wydarzenia, a przed nami dziesięciolecie lęborskich spotkań, które uczcimy min. rocznicową publikacją naukową oraz dodatkowymi aktywnościami, takimi jak min. targi pomocy i wsparcia, spotkania z pisarzami oraz przeglądem filmów o tematyce resocjalizacyjnej. Bardzo dziękuję wszystkim członkom komitetu organizacyjnego za ich zaangażowanie w tegoroczne prace, ze szczególnym uwzględnieniem koleżanek: Justyny Karolak, Martyny Miklińskiej, Alicji Żółć i Krystyny Król, a także kolegów: Sławomira Tutakowskiego i Wojciecha Mroczkowskiego. Szczególne podziękowanie kieruję do kolegi dr Tomasza Siwca, ciesząc się już Naszą przyszłoroczną współpracą.

IX Turniej Probacyjny – gospodarze wygrali rywalizację w ekstremalnym upale

W sobotę, 4 lipca, na boisku ze sztuczną nawierzchnią stadionu miejskiego w Lęborku rozegrany został IX Międzynarodowy Probacyjny Turniej Piłkarski. W zmaganiach uczestniczyło 8 zespołów: ABPO Team (Wielka Brytania), Probacja Team (kuratorzy z Okręgu Szczecińskiego), Kuratorzy z Okręgów Warszawskich, Kuratorzy z Okręgu Poznańskiego, Sąd Okręgowy w Słupsku, Fundacja Wędka z Torunia, Samorząd Lęborski i Sąd Rejonowy w Lęborku. Zmagania toczono równolegle na dwóch boiskach (usytuowanych w poprzek pełnowymiarowej płyty). Drużyny składały się z 6 zawodników plus bramkarz. Ze względu na ekstremalnie wysokie temperatury (dochodzące do 35 stopni w cieniu i przekraczające 50 na płycie boiska) zdecydowano się skrócić mecze do 2×8 minut. Początkowo rywalizowano dwóch grupach:

Grupa A
SO Słupsk – Probacja Team 0:0
Kuratorzy Warszawa – ABPO 3:0

SO Słupsk – Kuratorzy Warszawa 1:0

Probacja Team – ABPO 3:0
SO Słupsk – ABPO 1:0
Probacja Team – Kuratorzy Warszawa 2:0

Grupa B
Wędka – SR Lębork 0:0
Samorząd Lęborski – Kuratorzy Poznań 2:0
SR Lębork – Samorząd Lęborski 1:0
Wędka – Kuratorzy Poznań 2:0
SR Lębork – Kuratorzy Poznań 4:0
Wędka – Samorząd Lęborski 0:6

W kolejnej fazie turnieju drużyny z dwóch czołowych miejsc w obu grupach rozegrały mecze półfinałowe i finałowe. Zespoły z dalszych miejsc na zasadzie: „trzeci z trzecim”, „czwarty z czwartym” walczyły o pozycje 5.-8. W meczu o 7. miejsce Kuratorzy Poznań przegrali z ABPO 2:5. Piąte miejsce zajęli Kuratorzy Warszawa pokonując Wędkę Toruń 1:0. W półfinałach triumfował drużyny gospodarzy. Samorząd Lęborski pokonał 3:0 Probację Team, a Sąd Rejonowy Lębork w takim samym stosunku wygrał z Sądem Okręgowym Słupsk. W bratobójczym finale lęborscy samorządowcy pokonali drużynę tamtejszego Sądu Rejonowego 3:0, a trzecie miejsce zajął Sąd Okręgowy Słupsk, który w rzutach karnych pokonał 2:0 Probację Team (spotkanie w regulaminowym czasie zakończyło się wynikiem bezbramkowym).

Sportowe zmagania tradycyjnie zakończyła wspólna biesiada, chociaż z uwagi na upał od pieczonego prosięcia większym wzięciem cieszyły się tego dnia napoje chłodzące.

Do zobaczenia za rok.

Dodaj komentarz